Zámek Konopiště

zamek konopiste

Zámek Konopiště

Konopiště je bezpochyby jedním z nejkrásnějších zámků, které se nacházejí v pohodlném dosahu hlavního města Prahy, konkrétně poblíž Benešova, dostupného mimo jiné četnými vlakovými spoji. Zajímavá je nejen samotná stavba, ale také překrásné okolí. Kultivovaný park, růžová zahrada, okolní zeleň, rybník pro koupání i lodičky, přírodní divadlo, oranžerie, medvědárium. To už stojí za cyklovýlet!

Zámek byl za dobu své mnohasetleté existence mnohokrát proměněn. Původní stavbou zde byl raně gotický šlechtický hrad. Jeho vzhled následně ovlivnily hlavně gotika, renesance, baroko a romantismus. Konopiště se stalo posledním sídlem rakouského arcivévody Františka Ferdinanda d‘Este, zavražděného v Sarajevu. Ten se na sklonku devatenáctého století zasloužil o citlivou modernizaci zámku i okolí, včetně zavedení elektrické energie a historického výtahu. Kromě toho shromáždil cenné sbírkové předměty, například množství zbraní a zbroje. Při prohlídce uvidíte také lovecké trofeje, dřevořezby a obrazy.

Na Konopiště se můžete vydat i s dětmi. Projeďte se po červené značce, která zámecký areál protíná od severu k jihu. Dle zdatnosti po ní můžete ujet jen pár kilometrů, nebo si naplánovat dlouhou jízdu. Zkusíte dojet až do Poříčí nad Sázavou, známého dvěma historickými kostely a moderní motokrosovou tratí? Na opačné straně od Konopiště se nachází Líšno. Místní zámek je sice veřejnosti nepřístupný, ale nic vám nebrání udělat si selfie alespoň u brány.

Za návštěvu stojí rozhodně také u Konopiště přilehlý Benešov. Je největším sídlem v okolí, žije v něm na sedmnáct tisíc obyvatel. Milovníci církevních památek ho vyhledávají pro barokní kostel svaté Anny, piaristickou kolej, památný kostel svatého Mikuláše, zříceninu minoritského kláštera, starý a nový židovský hřbitov, dvě zvonice. Prohlédnout si můžete také budovu místního gymnázia, které absolvoval i známý a úspěšný spisovatel Michal Viewegh.

Okruh kolem Jihlavy

okruh kolem jihlavy

Okruh kolem Jihlavy

Chcete-li poznat krásný kus naší vlasti, Vysočinu, vydejte se do jejího přirozeného centra, do Jihlavy. Tento cyklo výlet můžete zahájit přímo na jihlavském hlavním náměstí, které nese jméno po prezidentu Masarykovi. Patří k největším historickým náměstím Česka. Milovníci architektury zde ocení domy z různých dob, a tím pádem v různých slozích. Na ploše náměstí nepřehlédnete morový sloup a zdobné kašny, zobrazující antické bohy. Navštěvujete-li církevní stavby, podívejte se do kostela sv. Ignáce z Loyoly. Z nádvoří přilehlé jezuitské koleje můžete zamířit do jihlavského podzemí. Pamatujete si na duchařské reportáže, které v katakombách natočil Stanislav Motl?

Z města zamiřte na severozápad po stezce R04 a Hybrálecké ulici. Krásnou krajinou dojeďte přes Hybrálec až do Smrčné, pyšnící se moderně pojatým kostelem svatého Mikuláše. Pokračujte po zelené značce. Nalevo se rozkládá Černý rybník, známé místo přírodního koupání. Nakonec dojedete do Větrného Jeníkova. V něm stojí za obhlídku, kromě kostela Narození Panny Marie, hlavně zámeček. Byl postavený v barokním slohu na místě dřívější opevněné tvrze. Později prošel klasicistní a novobarokní rekonstrukcí. Dnes v něm sídlí úřad přilehlého městyse.

Po žluté značce se vydejte zpět na jih. Oddechnout si můžete u Trojanského rybníka. Na silnici žlutou značku opusťte a průjezdem skrz Hlávkov a Bílý Kámen se napojte na cyklostezku 5215. Ta vás přes Vyskytnou nad Jihlavou a Rantířov dovede zpět na okraj Jihlavy. Do centra trefíte již po neznačených městských ulicích. Celkem jste ujeli něco málo přes třicet kilometrů.

Pokud máte v Jihlavě ještě čas, zkuste navštívit zdejší zoologickou zahradu, založenou v roce 1957 jako skromný zookoutek. Dnes zde chovají stovky exotických druhů zvířat v rámci smělé koncepce nazvané „zoo pěti kontinentů“. Expozice jsou moderně pojaté a celé rodiny si tu užijí radost, odpočinek i poučení.

Bike resort Valašsko

bike resort valassko

Bike resort Valašsko

Valašsko, hornatá krajina na východě České republiky, je známé například skanzenem v Rožnově pod Radhoštěm. Kvetou zde lidové tradice a řemesla, folklorní život. To ale neznamená, že by zde rezignovali na program, který je atraktivní také pro dobrodružné a aktivní lidi. Vybudovali zde projekt Specialized Bike Resort, složený z Bikeparku Kyčerka, Bike Areny Vsetín a Bike trails Valašsko.

Bikepark Kyčerka se nachází ve Velkých Karlovicích. Zajezdí si v něm začátečníci i zkušenější bikeři. Čeká vás na osm kilometrů trailů, rozdělených podle obtížnosti, od University pro děti a začátečníky, přes Hobby, až po Profi, určený pro milovníky náročnějších prvků na trati. Zdejší specialitou je Pumptrack, umožňující udržovat rychlost bez šlapání, pouhým průjezdem klopených zatáček a terénních boulí. Park nabízí veškerý doplňkový servis, naleznete zde ubytování i stravování, půjčovnu kol, jejich servis a také Bike Academy se zkušenými a vstřícnými instruktory.

Bike Arena Vsetín je propojená síť stezek pro horská kola, rozšiřovaná dalšími etapami terénních úprav. Užijete si zde sjezdů z kopce dolů, při kterých se můžete věnovat radosti z technické jízdy a nemusíte se namáhat šlapáním. Hledejte kopec Nivka, ke kterému vede asfaltová odbočka od hlavní silnice.

Bike trails Valašsko jsou MTB stezky v lokalitách Léskové, Pluskovec a Zděchov. Navazují na Bikepark Kyčerka. Zadní části údolí Léskové nabízí úzký a rychlý sjezd kolem horského potoka. Trail Kantorka naleznete 50 metrů od horní stanice vleku na Kyčerce. Je určený pro středně zkušené jezdce. Hledáte-li co nejvíce pestrý trail, sjeďte si stezky Štrčková a Baďurka. Zděchovský trail Tanečnice dělá čest svému jménu a vyřádíte se na množství zákrutů a vln. Pokud se zpotíte, co navštívit zdejší koupaliště? Bylo zmodernizované v roce 2010 a nabízí velký i dětský bazén, stejně jako další gastronomické a kulturní vyžití.

Greenway Jizera

greenway jizera

Greenway Jizera

– řeka Jizera jeden z nejdůležitějších přítoků Labe, pramení na severu, mezi Českou republikou a Polskem. Je však jedno, kde si její 165 kilometrů dlouhý tok prohlédnete, protože spojuje mimořádně krásné krajinné celky, kterými jsou Jizerské hory, Krkonoše, Český ráj a Polabí. Celé Pojizeří je proto lákavým místem výletů, ať už zamíříte za konkrétním cílem, nebo projedete delší trasu. Jméno pochází z keltského označení Isora, prudká řeka.

Projekt jedné dlouhé páteřní cyklostezky podél toku, Greenway Jizera, se buduje postupně, avšak už nyní můžete využít mnoha malebných úseků a navazujících tras. Vysoce populární je například v roce 2013 otevřené spojení Turnova s Líšným, přes Rakousy a Malou Skálu. Konaly se zde i propagační cyklojízdy, spojené se zajímavým výkladem.

V horním povodí se sice nevyhnete převýšení, ale odmění vás různorodá pohledná krajina. Dolní povodí je rovinatější a vhodné i pro nesportovce. Kontinuálně probíhá zpevňování povrchů a výstavba. Jsou organizovány práce, které zlepšují kvalitu celé cesty.

Co zajímavého můžete v okolí vidět? Navštivte například hrad Valdštejn, založený kolem roku 1260, ze kterého se vám naskytne výhled na známé Trosky. Jedním z nejkrásnějších zámků oblasti je pak Sychrov, ohromující nejen vícekřídlou stavbou, ale také sbírkou olejomaleb a nádherným parkem, lákajícím k odpočinku. Zajímají-li vás církevní stavby, objevte třeba klášterní kostel Tří králů a kapli svaté Anny v Mnichově Hradišti, nebo novogotický chrám Narození Panny Marie v Turnově, ke kterému vede památná dubová alej. Fandíte-li lidové architektuře, nevynechejte při svém putování skanzeny, rychty, statky a zvoničky, kterých je v oblasti velké množství. Na zlaté české ruce upomínají hutě, mlýny, tiskárny, tkalcovny, pivovary (známý je ve Svijanech).

Pokud hledáte spíše čarokrásné divy přírody, prohlédněte si nejen krajinu, ale také Bozkovské dolomitové jeskyně. A až vám v nich bude zima, zahřejte se při výstupu na jinou zajímavost severu, skalní útvary Drábské světničky.

Baťův kanál

batuv kanal

Baťův kanál

– Vodní toky bývají obklopeny cyklostezkami už jen z praktického a příjemného důvodu zaručené rovinky. Nejinak je to kolem proslulého Baťova kanálu. Udržovaná vodní cesta vznikla za první republiky, přestože plány na její vybudování jsou ještě daleko starší. Jak už název napovídá, o finální realizaci se zasloužil Tomáš Baťa, po jehož smrti iniciativu převzala přímo firma Baťa. Více než padesát kilometrů kanálu je dnes opraveno. Profesionálům provozujícím pravidelnou lodní dopravu i příležitostným turistům slouží na 13 plavebních komor, 8 větších přístavů a 16 přístavišť. Díky spojení řeky Moravy s Radějovkou se jedná o mezinárodní vodní cestu, zasahující až na Slovensko.

Jak si okolí Baťova kanálu užijete jako cyklisté? Přilehlá páteřní stezka měří více jak 80 kilometrů. Větší část této cesty je asfaltová přehledná rovina, takže jízda zde je tím pádem vhodná pro všechny generace kolařů, včetně dětí, seniorů a hendikepovaných osob. Křížení s motorovou dopravou je téměř na všech místech řešeno mimoúrovňově, čili zdejší trasa vyniká i bezpečností provozu. Lodní doprava s cyklisty počítá, takže si můžete udělat kombinovaný výlet, kdy se jedním směrem plavíte a druhým jedete zpět, nebo naopak.

Co zajímavého můžete navštívit v okolí Baťova kanálu? Na hlavní trasu navazuje množství dalších stezek, blízko potkáte také ty proslulé vinařské. I pokud vám víno náhodou nic neříká, potěší vás množství restaurací, hospůdek, kaváren a cukráren, stejně jako tradičních stánků s občerstvením.

Mezi významné památky v okolí patří zámek Buchlovice, postavený ve stylu luxusního italského šlechtického sídla, ke kterému přiléhá pečlivě udržovaný park, dále hrad Buchlov, jehož jádro patří k nejstarším stavbám tohoto typu na Moravě, proslulá Kroměříž, zapsaná na seznam UNESCO, poutní místo Velehrad, množství skanzenů a archeoskanzen Modrá, nebo populární moravské sklepy. Nepochybně se tam budete mít hezky.

Moravský kras

moravsky kras

Moravský kras

– Stačí zmínit názvy jako Macocha, Punkva nebo Balcarka a většině milovníků přírodních památek se vybaví mimořádná oblast Moravského krasu. Chráněné území o rozloze téměř sta kilometrů čtverečních je cílem výletníků z celého Česka. Ovšem asi by vás nenapadlo, že do krajiny krasových útvarů, jeskyní a propastí se můžete vydat i za cyklistikou.

Nedaleko Blanska se nachází městys Jedovnice, čítající na tři tisíce obyvatel. Prohlédněte si v něm klasicistní kostel sv. Petra a Pavla, zajímavý moderní výzdobou. Navštivte také informační centrum, poskytující rady k rekreaci v celém kraji. Nedaleko centra městysu je více než čtyřiceti hektarový rybník Olšovec, u kterého se můžete před sportovním výkonem občerstvit.

Autokemp u Olšovce, vybavený také populárním minigolfem, je výchozím místem nově zbudovaných singletrailů, třech propojených lesních okruhů terénních cyklostezek, měřících celkem na třicet kilometrů. Trasy byly vybrány a upraveny tak, aby si jízdu v přírodě užilo co nejvíce návštěvníků, všech generací a kondicí. Jednosměrný provoz (odtud název singletrail) předchází možným kolizím. Cesty se vinou mezi stromy, chvílemi klesají, chvílemi stoupají, nikdy vás nezaskočí přílišným převýšením. Přírodní prostředí je respektováno, ale citlivě upraveno tak, aby jízda zde byla sice dobrodružná, ale pohodlná a bezpečná. Chodci jsou výrazně varováni, aby do trailů nevstupovali.

Jaká pravidla je nutné dodržet? Z důvodu ochrany klidu zvěře a výkonu myslivosti se stezky otevírají dvě hodiny po východu slunce a uzavírají dvě hodiny před západem slunce. Není tedy možné používat traily za tmy, ani s vlastním osvětlením na kole a přilbě. V případě, že projektu fandíte, můžete uhradit dobrovolný poplatek za použití stezek. Vybrané prostředky jsou užívány k údržbě a dalšímu rozvoji. Nové kilometry přibývají pravidelně, takže se vyplatí i opakovaná návštěva.

Lipno nad Vltavou

Lipno nad Vltavou

Lipno nad Vltavou

– Okolí lipenské přehrady, našeho největšího vodního díla, bývá někdy označováno jako cyklistický ráj. Není divu, místo je přirozeným centrem sportů i odpočinku. Na dovolené zde můžete zažít nejen pohyb, ale také množství kulturních a gastronomických zážitků.

Vhodným výchozím bodem k báječnému přibližně dvacetikilometrovému okruhu v oblasti je městys Frymburk. Vzít můžete i rodinu, cesta vede hlavně po pevném povrchu a ani převýšení vás neodrovná. Ve Frymburku si prohlédněte kostel sv. Bartoloměje s přilehlou farou. Pýchou stavby je štíhlá věž, viditelná z daleka. Na náměstí naleznete také morový sloup. Po možném občerstvení se vydejte Vltavskou cyklostezkou. Zejména v sezóně se jedná o natolik vytíženou trasu, že je výhodné odbočit z ní po zelené značce. Díky stoupání se brzy dočkáte nádherných rozhledů na přehradu a krajinu kolem.

Jakmile se napojíte na cyklostezku 1270, vydejte se po ní a po žluté značce k poměrně nové atrakci zdejší oblasti, stezce korunami stromů. Její dominantou je spirálovitá 40 metrů vysoká dřevěná věž s toboganem. Určitě si zde užijete spoustu příjemných pocitů, a to i přes množství návštěvníků, které tohle místo láká.

Po žluté a zelené značce sjeďte zpět na Vltavskou cyklostezku u Lipna. Přes hráz vás převede stezka číslo 7 a té se můžete držet po několik dalších kilometrů. Cesta kolem vody je příjemná a klidnější než na opačné straně nádrže. V Přední Výtoni se můžete zastavit na jídlo a pití nebo si prohlédnout kostel sv. Filipa a Jakuba. Vyrostl na místě kaple, kterou založili Jan a Petr z Rožmberka ve 14. století.

Kdo si chce výlet prodloužit a pořádně se zapotit, může odbočit ke Svatému Tomášovi. Tamější zřícenina Vítkův hrádek patří k nejvýše položeným hradům v Česku. Nabízí úchvatnou vyhlídku i chráněnou přírodní památku v jeho okolí. Kdyby nebyl tak plachou šelmou, potkat byste zde mohli rysa. Do Frymburku se vraťte přívozem z Frýdavy, kam se dostanete po zelené (z Přední Výtoně), nebo žluté (od Svatého Tomáše) turistické značce.

Rybníky okolo Veselí nad Lužnicí

rybniky veseli nad luznici

Rybníky okolo nad Lužnicí

– Tento výlet na kole nás zavede do jižních Čech, proslulých svou malebností. Místem startu je šesti a půl tisícové město Veselí nad Lužnicí, ležící nedaleko Českých Budějovic, Třeboně, Jindřichova Hradce. Na dohled je také Týn nad Vltavou s blízkou jadernou elektrárnou Temelín. Zajeďte se podívat třeba do tamějšího informačního centra Vysoký Hrádek, nabízejícího poutavou expozici o moderní produkci elektrické energie. Jiným oblíbeným cílem v okolí je romantický zámek Hluboká nad Vltavou, ohromující svou novogotickou pohádkovostí. Přilehlý park je využíván k rekreaci i velkolepým svatbám.

Ale zpět k Veselí nad Lužnicí. První zmínky o něm pocházejí z třináctého století. Z moderních osobností odtud pocházel například nositel Nobelovy ceny Jaroslav Heyrovský. Na hlavním náměstí, pojmenovaném po prezidentu Masarykovi, si prohlédněte raně gotický farní kostel Povýšení svatého Kříže, renesanční radnici a dům z druhé poloviny 16. století. V něm můžete navštívit městské muzeum.

Z města se vydejte po Lužnické cyklostezce směrem na jih. Asi po dvou kilometrech dojedete k zatopeným Veselským pískovnám, hojně využívaným ke koupání, rekreačním vodním sportům, kulturním setkáním. Přilehlý borovicový les láká k procházkám. Po cestě potkáte i drobnou přírodní rezervaci Písečný přesyp u Vlkova, domov pískomilných rostlin a živočichů.

Ať už budete pokračovat po cyklostezce, nebo se přikloníte k červené značce, před vámi se rozprostírá úchvatná soustava rybníků, dostávající pověsti kraje jako rybníkářského království. Většinu z nich nezaložil nikdo jiný než známý Jakub Krčín. Jedná se tedy o tradici starou téměř půl tisíciletí. Pokud se zde objevíte ve správnou dobu, můžete zažít i působivý výlov.

Do Veselí se vraťte po žluté a modré značce, přes Karštejn, Metel a Hamr s tvrzí a zvonicí. Pokud máte chuť, čas a energii, udělejte si zajížďku do některé z okolních obcí. Malebné návsi a selské baroko jižních Čech za to stojí.

Podél Vltavy do Veltrus

do veletrus

Podél Vltavy do Veltrus

– Vydáte-li se z Prahy na sever, podél Vltavy do Veltrus si užijete úplné rovinky a kvalitního povrchu. Na známou cyklostezku se můžete napojit například v Karlíně, ve čtvrti, která v posledních letech žije moderním městským životem. Po katastrofálních povodních se Karlín postupně stal trendy místem. Osvěžte se zde před cestou v některém zajímavém podniku.

Velmi brzy dorazíte do Troje. Určitě si užijete pohled na tamější slalomový kanál, kde probíhají pravidelné tréninky nejlepších vodáků. Třeba potkáte i Vávru Hradilka. O chvilku později pojedete kolem lávky do Stromovky a Trojského zámku, který zná i zpěvačka Madonna, která zde 12. srpna 2009 slavila narozeniny svého syna. Co by kamenem dohodil pak jsou zoologická a botanická zahrada.

Kolem řeky pokračujte přes Podhoří, na Zámky. Blízko jsou i Staré Bohnice. Na protějším břehu uvidíte Roztocký háj, kam se můžete vydat jindy. Po cyklostezce a červené značce minete Klecánky, včetně pozoruhodné vodní elektrárny. Cyklistická trasa pak ubíhá pryč od řeky, vrací se k ní až u Máslovic, za Řeží u Prahy. S trochou vytrvalosti vás po nějaké době přivítají Kralupy nad Vltavou. Přes most se dostanete do jejich centra, kde si můžete koupit občerstvení. Menší vytrvalce čeká na nádraží pravidelný spoj do Prahy.

Kdo pokračuje dál, stále sleduje cyklostezku EV7. Ještě několik šlápnutí do pedálů a už jste v Nelahozevsi, rodišti světově proslulého komponisty klasické hudby Antonína Dvořáka. Navštivte jeho rodný dům nebo malebný zámek, spojený s rodem Lobkowiczkých.

Z trasy už zbývají pouhé čtyři kilometry, po kterých dospějete k zámku Veltrusy. Barokní stavba má atraktivní půdorys čtyř křídel, která se spojují pod majestátní středovou kupolí. K zámku přiléhá krásná obora s památnými stromy a rozlehlými loukami. V tomto anglickém parku naleznete i romantické pavilony a sochy. A pozor, informovat se můžete na speciální cyklistickou prohlídku všech pozemků!

Kolem Čelákovic

kolem celakovic

Kolem Čelákovic

– Nedaleko od Prahy naleznete množství nenáročných cyklostezek, určených pro celou rodinu a všechny generace. Projeďte se třeba po rovině kolem Labe v okolí Čelákovic. Značené a pohodlně sjízdné, často i po asfaltu, jsou oba břehy.

V samotných Čelákovicích si prohlédněte například středověkou gotickou tvrz, později přestavovanou. Má zajímavou historii, sloužila hospodářským účelům i jako hostinec. Dnes je součástí Městského muzea. Nedaleko naleznete kostel Nanebevzetí Panny Marie. Občerstvení je možné na čelákovickém náměstí ve více pekárnách, lahůdkářstvích, kavárnách, cukrárnách, restauracích. Držet se můžete žluté turistické značky.

Z Čelákovic se vydejte směrem k Lázním Toušeň. Potkáte velké jezero Mezi Mosty, malebné i přes množství elektrických drátů nad ním, upomínajících na blízkou vodní elektrárnu. Pak už je jen na vás, jestli pojedete stále dál, přes Brandýs nad Labem, nebo řeku přejedete mostem do Káraného.

Na protějším břehu totiž můžete zamířit do lesů kolem Staré Boleslavi, nebo obdivovat přírodní rezervaci Hrbáčkovy tůně, soustavu luk a mokřadů. Žijí tam zajímaví živočichové. Botaniky potěší množství rozmanitých druhů rostlin. Odtamtud snadno dojedete do Lysé nad Labem. Pokud se nebojíte výšlapu, odložte na chvíli kola a vyrazte k zámku. Slouží jako domov pro seniory, ale krásně upravený park u něj je volně přístupný. Navede vás červená značka. Z Lysé můžete odjet vlakem, ale pokud ještě nemáte dost, vydejte se přes Litolský most zpět na „čelákovickou“ stranu Labe.

Zpět do Čelákovic pojedete přes Přerov nad Labem. Máte-li čas, nevynechejte návštěvu známého skanzenu, Polabského národopisného muzea. Lidové stavby v něm mají dobově zařízené i interiéry. Milovníky techniky potěší nedaleké Muzeum Moto & Velo, vystavující kola a motocykly tuzemských i cizích značek, jako jsou Harley-Davidson, Laurin & Klement, ČZ, Jawa a další.

Rychlebské stezky

rychlebske-stezky

Rychlebské stezky

– Pokud jste zkušenějšími jezdci a nudí vás rodinné cyklostezky, vedoucí nenáročným terénem, zkuste si někdy vyjet na Rychlebské stezky. Nejedná se o žádný extrém, ale přesto ve vás tyto traily, určené pro horská kola, probudí adrenalin. Vedou krásnou a divokou krajinou, zejména lesem. Nečekejte uhlazený asfalt, potkáte vyježděnou zeminu, opracované kameny, vodní brody, dřevěné můstky. Vše je ovšem udržované a dobře značené. Samozřejmostí je i občerstvení a perfektní servis v podobě sezónního infocentra, bike školy, půjčovny a opravny kol s odpružením. Dostanete zde i doplňky, jako jsou helmy a chrániče. Časté jsou zde cyklo akce a setkání.

Výchozím bodem je Černá Voda. V ní začíná i končí několik propojených okruhů, ze kterých si můžete vybrat podle svých potřeb a odvahy. Byly vybudovány tak, aby poskytly spíše zážitek z jízdy, než trhání rekordů v ujeté vzdálenosti. Přesto si v součtu můžete užít na 40 kilometrů dobrodružného zážitku.

Nejsnazší stezkou, kterou zvládnou i poučené děti, je trail kolem Černého potoka. Ostré horizonty a zrádné pařezy jsou natřené varovnou barvou. Velká část vede po pevných cestách, širších i užších, ale stále dobře sjízdných. Na projetí si vyhraďte hodinu až dvě.

Komplikovanější terén potkáte, pokud z Černé Vody vyjedete na jih, pod Sokolí vrch. Cesta, pojmenovaná po doktoru Wiessnerovi, je úzká, plná převýšení, točí se kolem bouřícího vodního toku. Nemiňte zajímavé odbočky, například „Tajemný“ a „Mramorový“ trail.

Novou atrakcí je zde přibližně dvouhodinový SuperFlow trail, na kterém se podílel odborník z Velké Británie, Rowan Sorrell, společně s partou ze skupiny Back On Track. Terénní vlny na této stezce je možné překonat jízdou i skoky, takže si je užijí bikeři všech výkonnostních skupin.

Rychlebské stezky je z bezpečnostních důvodů možné projíždět přibližně od dubna do října, rozhodující je samozřejmě počasí. Zakázána je večerní a noční jízda, nedoporučeno je absolvování tras za silného deště a větru.

Zámek Libochovice

Zámek Libochovice

Zámek Libochovice

– kulturní chráněnou památkou v okrese Litoměřice. Jedná se o ranně barokní zámek ovlivněný nejrůznějšími styly od klasicismu až po renesanci. Interiér věrně přibližuje dobový život. Kromě překrásného zámku je možné navšívit jeho rosáhlý park plný květin, pávů, skleníky. Jedná se o místo skvělé na romantické procházky či odpočinek.

Na zámku se narodil český fyziolog, anatom, biolog, básník a filozof Jan Evangelista Purkyně. Tomuto proslulému vědci je věnována expozice v přízemí zámku.

Na zámku se natáčely seriály Malý pitaval z velkého města nebo film Princ a já.

Adresa: nám. 5. května 1, 411 17 Libochovice
Telefon: 416 591 443
GPS: 50.4051238, 14.043740100000036

Hrad Kunětická hora

Kunraticka hora hrad

Hrad Kunětická hora

– je skvělým místem na výlet na kole. Hrad se nachází na osamoceném výrazném vrchu Kunětická hora v České tabuli nedaleko Pardubic. Tvoří výraznou dominantu Polabí. Je to velmi oblíbené výletní místo nejen pro obyvatele Pardubic, ale i pro lidi z širokého okolí.

Hrad byl založen někdy kolem roku 1421, tedy v období husitského hnutí ve východních Čechách. Koncem 15. století byl přebudován na sídlo, které mělo hodně pevné obranné prvky. Bohužel byl dobyt Švédy na konci třicetileté války. Budovy při obraně urtpěly citelné poškození a k opravení došlo až počátkem dvacátého století.

Zámkem vedou dva okruhy, oba vedou do rytířského sálu, hraní kaple sv. Kateřiny. Dále se můžete podívat na hradní věž nebo do slepních útrob hradu.

V hradním areálu se pravidelně konají nejrůznější kulturní či historické akce. K vidění jsou dobové trhy a jarmarky, přehlídky historického šermu, dobové hostiny a řemesla. Hrad je oblíbený pro svatební obřady díky svému romantickému kouzlu.

Adresa: 533 52 Staré Hradiště

Otevírací hodiny:
pondělí Zavřeno
úterý 10–16
středa 10–16
čtvrtek 10–16
pátek 10–16
sobota 10–17
neděle 10–17

Telefon: 466 415 428
GPS: 50.0800364N, 15.8128853E