Publikováno

Jak začít jezdit na kole

nepohodlne kolo

Cesta každého cyklisty začíná prvním roztočením pedálů. Podívejte se na pár tipů, jak rychle začít jezdit na kole a nebát se.

Srovnejte si v hlavě, co od jízdy na kole očekáváte

Když jste byli ještě dítě, jezdili jste na kole hlavně pro potěšení a zábavu. Ale někde po cestě se to možná zkomplikovalo. Od výstředních cyklistických oděvů s vycpanýma intimníma partiema, zastrašujícími obchody s koly a nepředvídatelnými řidiči na silnicích může být pro někoho těžké se znovu odhodlat roztočti pedály. Přečtěte si pár tipů, jak tyto jednoduché bariéry překonat.

Bojíte se jít poradit do obchodu?

cykloservis

Než vejdete do obchodu s koly, kde na vás bude čekat prodavač, který se bude vyptávat, co od ježdění na kole očekáváte, zeptejte se nejdříve sami sebe. Zjistíte tak, jaké kolo vlastně potřebujete, jestli horské kolo, městské kolo nebo crossové. Jaké jsou vaše cíle? Kde budete chtít jezdit? Jak často a jak daleko? Do jakého terénu? Zvažte, kolik si můžete dovolit za kolo utratit. Máte našetřeno nejméně 12 tisíc korun na své první kolo? Přijde vám to hodně? Spočítejte si, kolik vás stojí roční členství v posilovně a zjistíte, že to tak strašné nebude.

  • Bydlení a doplňky
  • Bytový textil
  • Kuchyně a jídelna
  • Prostírání

Než si vyberete své první kolo, podívejte se na recenze online, kde taky najdete recenze na cyklo obchody, které mají nejlepší zkušenosti a poskytují kvalitní služby zákazníkům. Pokud obchod, který máte nejblíže nemá nejlepší pověst, určitě stojí za to zajet ještě trochu dál.

Jízda na kole není pohodlná

jak zacit jezdit na kole

Nemělo to tak být. Nepohodlí je nejčastěji vedlejším produktem špatného uchycení či výběru sedátka. Chcete-li zabránit tomu, aby byla jízda na kole nepohodlná, vyberte správnou velikost rámu, uchycení a sedátko. Ohledně tohoto se určitě doporučujeme obrátit na odborníka. Většina obchodů s koly povzbuzuje zákazníky, aby si kole nejdříve vyzkoušeli, a tak si před koupí kolo pořádně otestujte. Na co se zaměřit? Jestli snadno dosáhnete na ruční brzdy? Můžete položit nohu dolů až na zem? Jde šlapání hladce, aniž byste zatěžovali kolena nebo boky? Tyto problémy sdělte obchodníkovi, který díky tomu rozhodne o vhodnosti vybíraného modelu. Odolejte nutkání koupit si kolo pouze kvůli vzhledu či barvě protože pokud nebude pohodlné, nakonec jezdit nebudete a zbytečně vyhodíte peníze.

Brrr, cyklistické oblečení!

cyklisticke obleceni

Potřebujete kombinézu? Samozřejmě že ne. Můžete jezdit do práce, na výlety a přitom být oblečený pouze do sportovního oblečení. Vybírejte takové oblečené, ve kterém se na kole budete cítit pohodlně. Kalhoty by neměli být volné, aby se nemotaly do řetězu od kola. Sukně asi taky nebude nejvhodnějším spodkem. Pro delší trasy můžete zvážit polstrované cyklistické kalhoty pro lepší pohodlí. Cyklistické boty s klipy mohou zvýšit účinnost šlapání. Pro celoroční jízdu si zvolte nepromokavou bundu, která neprofoukne s dolním zadním lemem, který chrání záda před prochladnutím. Dalšími doplňky, které jsou při jízdě na kole vhodné jsou cyklistické rukavice a čepice, kterou můžete nosit pod helmou. Helmu tu snad nemusíme ani zmiňovat, tu pokládáme za povinnost nosit. Sice nejsou cyklistické helmy součástí povinné výbavy kola, ale mohou vám i vašim dětem zachránit život, proto bez helmy jezdit nedoporučujeme

Situace na cestách, bohužel jsou silnice v ČR pro cyklisty nebezpečné

havarka

Pokud máte strach z jízdy po silnici, můžete se jim vyhnout díky cyklostezkám. Těch je u nás velká spousta a pro začínající cyklisty jsou ideálním místem. Začněte proto na cyklostezkách nebo v parcích. Jakmile budete lépe zvládat své kolo, můžete začít jezdit po vedlejších cestách, v malých městech či na vesnicích. Dejte si menší odstup od zaparkovaných aut, bohužel lze cyklista snadno přehlídnout a náraz do otevřených dveří není určitě příjemný. Dovednosti se zlepšují hlavně praxí a proto jezděte co nejvíce a uvidíte, že si cyklistiku zamilujete.

Přejeme do startu mnoho štěstí.

Odkazy: Kempingový vařič | Shop obchod | Plynové kartuše od 29 kč

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *