Publikováno

Návod jak snadno seřídit přehazovačku na kole

jak-seridit-prehazovacku

Seřízení přehazovačky nebo dotaz “jak seřídit přehazovačku” je u našich čtenářů velmi častým. Každý při opravě nebo údržbě kola řeší seřízení přehazovačky. Důležité je si zjistit, jaký typ přehazovačky máte – tedy jestli potřebujete seřídit přehazovačku se standardní pružinou, nebo přehazovačku s inverzní pružinou (pružinou s opačným tahem). Seřízení přehazovačky není náročný úkon a měli byste jej bezproblémů zvládnout.

Před samotným seřízením budeme potřebovat toto nářadí:

 • imbus nebo standardní klíč
 • malý šroubovák
 • montážní stojan (není podmínkou, důležité je ít zadní kolo ve vzduchu, aby jím bylo možné otáčet

Jak seřídit přehazovačku

Jakmile máte nářadí připraveno, můžeme se vrhnout na samotné seřízení přehazovačky:

 1. Veškeré pohyblivé ústrojí, lanka a bovdeny důkladně vyčistěte a promazejte.
 2. Aby přehazovačka fungovala jak má, je potřeba nastavit horní a spodní doraz. K nastavení slouží dva malé šrouby na těle přehazovačky. Díky tomuto nastavení nebude řetěz nabíhat mimo pastorky. Horní doraz (u invrzní přehazovačky) je ideální štelovat bez zapojeného lanka. Dolní doraz poté se zapojeným lankem.
 3. Důležité je zkontrolovat, aby šrouby na řadících pákách a přehazovačce nebyly vytečeny po celé délce závitu. Jinak by mohly překážet k jeménu doladění řazení, nebo dokonce by mohly způsobyt vylomení. Šrouby je proto potřeba dotáznout a poté povolit přibližně o 2 otáčky.
 4. Řazení nastavte u přehazovačky se standardní pružinou do polohy nejmení. U inverzní do největší a zapojte lanko.
 5. Přeřaďte do opačné krajní polohy a nastavte druhý doraz, prozatím jen od oka.
 6. Pomocí šroubu bovdenu doladíte správný chod přehazovačky. Přeřaďte o jeden převod otáčením šroubu a nastavte správnou polohu přehazovačky. Nemusíte pro tento účel používat stavěcí šroub, ten použijeme až k doladění za jízd. Nyní je se potřeba ujistit, aby byl chod při řazení plynulý a přesný. Řetěz nesmí přeskakovat na sousední pastorky.
 7. U standardní pružiny: pokud není řezení přesné ve směru vzhůru, bude nejspíš povolené lanko a proto budeme otáče šroubem směrem doleva do té doby, než se chod řetězu ustálí. Pokud nebude přesné směřem dolů, otáčíme logicky vpravo.
 8. U inverzního tahu pružiny: jedná se o opačný postup jako v předchozím kroku. Při špatném řazení směřem dolů šroubem otáčíme doprava a povolujeme, při řazení dolů lanko napínáme a otáčíme vlevo.
 9. Nyní seřídíme druhý dorazový šroub na největším pastorku u standardní pružiny, nebo nejmenším u inverzní pružiny.
 10. Pokud nebude chod stále přesný ani při jemném doladění, může to způsobovat požkozený bovden, ve kterém zůstává lanko viset. V tomto případě je nutné zkontrolovat celé vedení a poškozený bovden zkrátit nebo nejlépe vyměnit.

Tipy na závěr

Jestli se vám stále nedaří přehazovačku seřídit, zkontrolujte ještě patku přehazovačky, jestli není ohnutá. Tento úkon doporučujeme nechat opravit v servicu, protože hrozí u neodborného narovnání její nenávratné poškození.

 • Bydlení a doplňky
 • Bytový textil
 • Kuchyně a jídelna
 • Prostírání

Pokud máte model přehazovačky Sram, zjistíte, že nemají seřizovací šrouby, nastavení se u tohoto modelu provádí u řazení.

Po několika kilometrech se lanko ustálí, proto je potřeba provést ještě jedno seřízení. Můžete si pomoci natažením lanka, poté ještě jednou zkontrolujte nastavení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *