Publikováno

Garanční prohlídka kola – kolik stojí a proč je nezbytná

jak-seridit-prehazovacku

Po nákupu nového kola vás čeká prvních cca 150 Km, kdy si vy i kolo na sebe zvykáte a po této době přichází na řadu garanční prohlídka kola. V čem tato prohlídka spočívá, kolik stojí a proč se dělá?

150 km je optimální vzdálenost k provedení první garanční prohlídky, která byla určena na základě servisních zkušeností. Je to doba, kdy má každé kolo první zátěžový test za sebou a je přiměřeně rozladěné, aby garanční prohlídka a doseřízení mělo smysl, ale současně ještě nehrozí nebezpečí zničení uvolněných dílů při zanedbání údržby.

Správný prodejce jízdních kol poskytuje garanční prohlídku zdarma. Chcete-li si ji ale z nějakého důvodu nechat provést u jiného prodejce, než u kterého jste kolo zakoupili, počítejte s tím, že ji budete platit. Platit budete pravděpodobně i pokud na garanční prohlídku přijdete pozdě. Ale vše záleží na záručních podmínkách každého prodejce.

Před garanční prohlídkou

Kolo předejte do cyklo servisu čisté, v opačném případě by vás majitel cyklo servisu v lepším případě pomluvil, samozřejmě až při vaší nepřítomnosti. S kolem zabláceným a dobitým se nikde asi moc párat nebudou. Jistěže jsou její součástí některá seřízení, která si dále bude provádět každý sám nebo za svoje, ale nepleťte si garanční prohlídku s pravidelnou údržbou kola.

  • Bydlení a doplňky
  • Bytový textil
  • Kuchyně a jídelna
  • Prostírání

Co budou v servise kontrolovat?

Co vám bude tedy přesně cyklo servis prohlížet? Nejprve zkontrolují všechny důležité spoje jako kliky, představec, pedály, řídítka, sedátko. Případné nedotažené částy budou doladěny pro co nejplynulejší chod. U kol se dotáhne a docentruje jejich výplet. Správně napjatá lanka pak zajistí správný chod řazení a brzd. Následně se budou testovat brzdy, které by měly být jednou z nejspolehlivějších částí na kole. V servise také zkontrolují šrouby na představci, hlavovém složení, sedlovou objímku, šrouby na sedlovce a také matice nebo rychloupínáky na obou kolech.

Kolo se na garanční prohlídce zpravidla nerozebírá, ale uvede se do běžného provozního stavu. Pokud jste si během záběhu všimli nějakých nesrovnalostí, máte-li podezření, že vše nefunguje jak má, upozorněte svého mechanika. Nezapomeňte si také nechat potvrdit absolvování garanční prohlídky v záručním listě. Jedná se ve většině případů o podmínku pro přápadné uplatnění reklamace a bez absolvování garanční prohlídky se uplatˇují opravdu těžce.

Co následuje po garanční prohlídce?

Garanční prohlídkou končí jedna etapa vašeho soužití s kolem. Tím je vše v základu seřízeno a nezbývá než kolo projet a ověřit kvalitu servisních úkonů v praxi! Od této chvíle je veškerá údržba ve vašich rukou. Vy rozhodnete, co si opravíte sami a co svěříte servisu, na vás je, jak budete s kolem jezdit i jak o něj budete pečovat. Věříme, že při občasném servisu budete s kolem spokojeni a budete si užívat bezstarostnou a hlavně bezpečnou jízdu.

Odkazy: Kempingový vařič | Shop obchod | Plynové kartuše od 29 kč

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *